bİLGİSAYARIN TEMEL ELEMANLARININ TANITIMI

       

BİLGİSAYAR NEDİR?  
Bilgisayar elektronik devrelerden oluşur. İnsanlar gibi kendinden bir şeyler katmak gibi yaratıcı özelliği yoktur. Sadece var olan bilgiyi istenilen şekilde işler ve sonuçlandırır. Düşünme yetisine sahip değildir. Mantık yapısı vardır. Bu da kullanıcının belirlediği yöndeki şartlar ölçüsünde olur. Akış diyagramının dışında kalan hiçbir olasılığı işleyemez. Yapı olarak ikiye ayrılır: Yazılım,Donanım.

DONANIM
Bilgisayarı oluşturan temel parçalar ve görevleri:  
ANA KART :
İşlemcinin ve diğer kartların (Ekran kartı, ses kartı, vb.) üzerine takıldığı, bu elemanların birbirleriyle ve çevre birimleriyle bağlantısını sağlayan temel karttır.
İŞLEMCİ (CPU) :
Tüm matematiksel işlemleri yapar. Mantıksal karşılaştırmaları yapar. Bilgisayarın tüm parçalarını yönetir. Tüm donanım arasındaki iletişim ve koordinasyonu sağlar. Kullanıcı ile bilgisayar arasındaki iletişimi sağlar.
EKRAN KARTI : Bilgisayar da ne yaptığımızı ve ne yapmamız gerektiğini anlayabilmemiz için ekrana görüntü veren bir karttır.
RAM : Ekrandaki görüntü ve ekranda yaptığımız her işlemde bu hafıza birimini kullanırız. Elektriğe bağımlı olarak çalışır. Elektrik kesilmesi halinde ekrandaki (yani RAM'deki) bilgilerde kaybolur. Bu bilgileri daha sonrada kullanabilmek için mutlaka manyetik bir ortama (sabit disk, disket vb.) bir isim altında kopyalamak gerekir.
DİSKET SÜRÜCÜ : Dosyayı disketten kopyalamayı veya diskete kaydetmeyi sağlayan cihazdır.
(FDD)
SABİTDİSK (HDD) : Kasa içerisinde bulunan sabit veri depolama yeridir. Piyasada değişik kapasitelere sahip sabit diskler bulunur. Kapasitesi Megabyte, Gigabyte, Terabyte gibi terimlerle açıklanabiliyor. Örneğin:3.2 GB, 10.2 GB, 20 GB...gibi Kapasite oranları aşağıdaki gibidir.
CD SÜRÜCÜ (CD-ROM) : CD üzerinden bilgi okumaya yarayan, kasa üzerinde bulunan cihaz.

HAFIZA BİRİMLERİ:

1 Byte

=

1 Karakter (Harf, Sayı, Sembol vb.)

1 Kilobyte

=

1024 Byte

1 Megabyte

=

1024 Kilobyte

1 Gigabyte

=

1024 Megabyte

1 Terabyte

=

1024 Gigabyte


Disket: Disket sürücüye takılan 1,44MB' lık hafızaya sahip olan 3 1 /2 inçlik veri depolama aracıdır.
CD :
CD sürücüye takılan 650MB' lık (680,700, 750MB ta olabilir.) sadece okunabilen veri alanıdır.  

ÇEVRE BİRİMLERİ

FARE :
Ekranda görünen küçük ve her tarafa hareket edebilen ok simgesini yönlendirdiğimiz çevre birimidir. Alt tarafında bulunan teker vasıtasıyla imlecin(cursor) hareketini sağlar. Standart olarak iki tuşludur.
MONİTÖR :
Bilgisayarda yaptığımız tüm işlemleri görsel olarak algılamamızı sağlar. Bu işlemi ekran kartından aldığı sinyallerle sağlar. Piyasada 14" , 15", 17"....vb. boyutlarında bulunur. Monitörün görüntü kalitesi çözünürlükle ilgilidir. Monitör farklı çözünürlük oranlarına ayarlanabilir.
Örnek:
480x620, 600x800, 768x1024 NOT : Bu sayıların çarpımından çıkan sonuç ekrandaki Piksel (noktacık) sayısını verir.
PIXEL
ekranda yanık veya sönük olan ışık kutucuğudur.
KLAVYE :
Bilgisayar ve kullanıcı arasındaki iletişimi sağlar. Kullanıcı klavyeden girdiği herhangi bir komuta ENTER tuşuna basarak, “bu komutu uygula” demek istemiştir. Bilgisayarda bu komuta uyarak görevini yerine getirecektir. 
Gündem   |   Kariyer   |    Ders Notları   |   Faydalı Linkler   |    Faydalı Bilgiler    |   E-Takvim   |   E-Bilgi   |   Online Kayıt    |   Site Haritası